Zamieszki w Brazylii

2013-06-19 15:39:15
W Brazylii niepokoje - doszło do kolejnych protestów przeciwko obniżaniu poziomu życia, korupcji i nieudolności władzy. W Sao Paulo, demonstrowało 50 tys. ludzi. Tłum zaatakował...

Stolica Brazylii

Wielu osobom wydaje się, że stolicą Brazylii jest Rio de Janeiro. Jednak tak nie jest. Rio de Janeiro było stolicą Brazylii do 1960 roku, potem stolica została przeniesiona do Brasilio. Była to decyzja w dużej mierze polityczna, ponieważ miasto Brasilio powstało na pustkowiu, w miejscu, gdzie wcześniej nic było. Miasto zostało zaprojektowane przez komunistycznego architekta Lucio Costa. Rio de Janeiro jest miastem nadbrzeżnym, które jest zlokalizowane nad Atlantykiem. Pierwsze pomysły, aby stolicę przenieść wewnątrz kontynentu zaczęły się pojawiać na początku XVIII wieku, ale zaczęto je traktować w sposób poważny dopiero po zakończeniu I wojny światowej. Przeniesienie było związane w dużej mierze z przeludnieniem nadbrzeża.

Dzisiaj Brasilia jest to piękne i nowoczesne miasto, ale jego mieszkańcy wciąż nie mogą zapomnieć o tym, że powstało ono w sposób sztuczny. Urbaniści nie uwzględnili do końca potrzeb zwykłych ludzi ani praw przyrody, tylko zbudowali monumentalny i oryginalny betonowy twór. Bardzo szybko udało się wybudować nowe miasto, zajęło to tylko pięć lat. W 1960 roku rozpoczął się kilkuletni proces przenoszenia wszystkiego z Rio de Janeiro do nowej stolicy. Dzięki temu zabiegowi udało się przenieść całość administracji państwowej oraz znaczną część przemysłu. Dzisiaj cała Brazylia jest już zaludniona w sposób bardziej równomierny, chociaż w przeszłości ludzie mieszkali głównie na wybrzeżu.